Tábor 2005 16. – 31. 7.

Pirátská historie, i když její nejproslulejší část byla v podstatě velmi krátká, nabízí mnoho osudů a příběhů, které zaujmou. Co na tom, že většina pirátských kapitánů skončila na šibenici, nebo je zabily jejich vlastní posádky…


— fotky —— —— fotky —


John Rackham zvaný “Calico Jack”
pirátský kapitán
narozen: neznámo
zemřel: listopad 1720

John Rackham, přezdívaný “Calico Jack”, protože obvykle nosil kalhoty a dlouhý kabát z kalika, nebyl zrovna nejproslulejším pirátem historie, ale jeho osudy jsou svázány se dvěmi nejznámějšími pirátkami, Anne Bonny a Mary Read.
Rackhamovo jméno se v pirátské historii poprvé objevuje roku 1718, kdy se plavil jako proviantní mistr na lodi »Poklad« pod vedením kapitána Charlese Vana. Rackham se tehdy stal kapitánem poté, co byl Vane posádkou uznán nezpůsobilým vedení, když ustoupit ze střetnutí s francouzskou válečnou lodí, nabízející slibnou kořist.
Známým se stal Calico Jack poté, co se seznámil na Bahamách s Anne Bonny. Anne, znechucena svým bezpáteřním manželem, který za slušnou odměnu, udával guvernérovi ostrova Rogersovi, námořníky podezřelé z pirátství, si padla do oka právě s Calico Jackem, pirátem s jistým renomé.
Poté co guvernér vzdal svůj boj a vyhlásil amnestii, zůstal James Bonny bez práce. Když se vztah s Anne stal veřejným tajemstvím, nabízel dokonce Calico Jack Bonnymu, že mu zaplatí, nechá-li s ním Anne odejít. Ten však předal celou záležitost guvernérovi, který bez váhaní vyhlásil verdikt: Anne se, pod pohrůžkou zmrskání, musí vrátit k právoplatnému manželovi. Brzy poté Calico Jack s Anne proklouzli v noci do přístavu, ukradli loď, kterou pojmenovali »Odplata« a začali nový pirátský život.
Nějakou dobu se pak plavili společně. Anne bojovala v mužském oblečení, ovládala pistoli i šavli a v boji byla stejně nebezpečná jako každý jiný pirát. Nebrala si servítky a účastnila se i bouřlivých oslav. Mary Read se do posádky dostala jen nakrátko poté, co přešla k pirátům, z jedné z přepadených lodí.
V říjnu 1720 byla odveta úřadů na spadnutí. Jamajský guvernér se dozvěděl o místě pobytu Calico Jacka a vyslal ozbrojené lodě aby zasáhly a zajaly kapitána i s posádkou. Když byla o několik týdnů později »Odplata« napadena, tak se, k Annině zděšení, piráti v podstatě nebránili a vzdali se příliš snadno (některé zprávy se zmiňují o tom, že téměř celá posádka byla namol). Všichni z posádky byli 20. listopadu 1720 na Jamajce odsouzeni k smrti oběšením, »Calico Jack« Rackham nebyl výjimkou.
V den popravy bylo Calico Jackovi splněno poslední přání, aby se mohl naposledy vidět s Anne. Ta mu prý řekla:
„Je mi líto, že tě vidím takhle, ale kdybys
bojoval jako muž, nemusel bys viset jako pes.“
Není to ani půl roku, co byl Jack Rackham popraven a mezi lidmi se stále častěji povídají historky, o tom, že zdaleka ne všechno, co naloupil, stihl i utratit.
Podle všeho, dříve než si, jak sám říkal, odjel odpočinou na Bahamy, ukryl podstatnou část svého podílu na lupu na jednom z malých ostrůvků. Taky se povídá, že je v podstatě známo, který že ostrůvek to je, ale má to jeden háček…
… kdyby nebyl, už by byl poklad určitě na světě. Tím háčkem je kletba – kletba, která postihne každého kdo by se pokusil otevřít truhlu s pokladem bez těch správných klíčů.
Poklad se nepokusila vyzvednout ani Anne Bonny, na jejíž popravu se nějak zapomnělo a ve vězení prý už taky není. Prostě zmizela a jí určitě Calico řekl, kde poklad ukryl, ale taky ji určitě řekl o kletbě. Takže i kdyby jste ten poklad našli, pamatujte co jsem vám právě řekl, protože kouzla těch domorodých šamanů bych nepřál ani největšímu nepříteli…
vyslechnuto v hospodě u zlámané šavle na Tortuze



vpřed
— fotky —— —— fotky —