Počasí na Raduni v roce 2018

Tradičně přidáváme k táboru i zprávu o počasí. Tento rok bylo sice teplo, ale nijaké extrémy, jak zněly předpovědi, to nebyly. Obvyklý cyklický průběh vychýlily jen dva dny, kdy vydatně pršelo, a jeden kdy bylo především pod mrakem a bouřilo, to však někde nad Opavou a Jakubčovicemi.
První velký déšť byl v čase prvního výletu (18.7. – směr Hradec n. Mora­vicí) , to se vytvořil i vodní proud před jídelnou. Protahovali jsme odtokové kanály a lapali vodu ze střechy. Už večer se však vše vrátilo do normálu. Druhá přeháňka byla v neděli 22.7. to už však byla intenzita menší.
Poslední výkyv byl v době závěrečné (26.7.) , to přišlo i docela vhod, alespoň jsme se nemuseli pařit pod pálicím sluncem.
Nejchladnější ráno bylo 16.7., to bylo 9,7 °C, a není to žádný extrém, i když pocit chladu zvyšuje vysoká vlhkost a trvalý vánek od louky vedle tábora. Nejvyšší teplotu jsme zaznamenali 21.7., to bylo 31,0 °C.
teploty a vlhkosti v průběhu tábora
Teploty a vlhkosti v průběhu celého tábora, co sloupeček, to den.
Od průběhu vlhkosti se dá odvodit, jaká byla intenzita slunečního svitu, když bylo pod mrakem, zůstala na nočních hodnotách, ty byly obvykle přes 90%.
teploměr byl umístěný za jedním z podsadových stanů (tedy na místě neosvěcovaném sluncem,
a chráněném před větrem) ve výšce 1 m nad zemí – téměř podle pravidel
Jak vidíte z vlnek grafu, bylo ve dne teplo a v noci ochlazení, když bylo zataženo, měnily se teploty minimálně a vlhkosti byly celý den přes 80%.
——
Tento rok jsme zažili v noci spíše světlo, měsíc dorůstal a 27.7. byl úplněk, kromě toho jsme pozorovali i výjimečnou událost – úplné zatmění měsíce.
Následuje přehlídka několika nočních fotografií – foceno bylo vždy kolem půlnoci.
noční obloha
pohled východním směrem – Kasiopea a mlhovina v Andromedě (ten mlžný flíček v pravé části)
noční obloha
pohled jižním směrem – nad korunou tee-pee Delfín, pravá chlopeň směřuje k souhvězdí Šíp, uprostřed Orel
noční obloha
pohled severním směrem, Velký vůz dole, Malý vůz nahoře
noční obloha
a ještě jedna – nad cestou na latrínu svítila každý den planeta. Celou dobu jsem tvrdil, že je to Mars, ale po kontrole astronomické mapy říkám, že je to Jupiter
noční obloha
no a nakonec zmiňované zatmění měsíce. Fotka není naše (naše aparáty mají velkou světelnost, ale zoom 2,5x je na takovou fotku málo), vybral jsem takovou fotku, která odpovídá tomu, do jsme viděli (dalekohledem 7x50).



vše