I k letošnímu táboru zařazujeme tradiční zprávu o počasí. Paměť je věc ošidná, ale můj pocit je, že počasí se letos podobá létům v druhé polovině 80-tých let (to jsem jezdil na tábory jako začínající vedoucí), sluvečno, občas výrazná dešťová přeháňka…
Obvyklý cyklický průběh byl po celý tábor. Přijeli jsme do „bahenních lázní“, věci z cesty jsme museli vozit na dvoukoláku a nosit na rukou. Několik prvních dnů ještě občas krátce sprchlo, ale od pátku 24. července bylo slunečno, jen občas se obloha zatáhla.
Déšť tak přišel třikrát, od 19. do 21. července. Vody bylo letos v Raduňce dost (díky vydatným červnovým dešťům), bláto během tábora vysychalo, a hladina Raduňky se snižovala.
Chladnější rána byla tři, 23.7., to bylo 8,5 °C, 24.7. pak 8,6 °C, a nejchladnější ráno bylo v den odjezdu 1.8., to bylo 7,6 °C. Pocit chladu však zvyšuje vysoká vlhkost a trvalý vánek od louky vedle tábora. Nejvyšší teplotu jsme zaznamenali 28.7., to bylo 30,9 °C. Žádné otupující vedra jsme letos nezažili.
Teploty a vlhkosti v průběhu celého tábora, co sloupeček, to den. Od průběhu vlhkosti se dá odvodit, jaká byla intenzita slunečního svitu, když bylo pod mrakem, zůstala na nočních hodnotách, ty byly obvykle přes 90%. a chráněném před větrem) ve výšce 1 m nad zemí – téměř podle pravidel ——
Na začátku tábora jsme si mohli užívat hvězdnou oblohu dosytosti. 20. července byl totiž měsíc v novu. Příležitostí pro pozorování tak bylo dost.
Následuje přehlídka několika nočních fotografií – bylo foceno
mezi 1:20 a 1:50. Pohled na oba vozy a mezi nimi vinoucí se ocas hada, jež má hlavu v horní části. Světlo v dolní části je Opava. nad korunou tee-pee tentokrát Casiopea, vpravo od ní Andromeda i s mlhovinou M31 Ještě jednou Casiopea s Andromedou a M31, a navíc pod Casiopeou Perseus letní trojúhelník – Labuť (Deneb), Lyra (Vega), Orel (Altair) a nad Orlem Delfín a Šíp noční obloha rotuje a pod Lyrou Herkules a pod ním Severní koruna… Stav vody v Raduňce byl letos normální, i bez hráze jsme se mohli zcela namočit i za jídelnou.
|
|