— FOTKY —
— FOTKY — — zpráva o počasí — — závěrečná hra — |
Mezi bohy na Olympu vypukla hádka. Záminkou tentokrát byla Hádova nespokojenost. On musí trávit celou dobu v podzemní říši a nikdo neocení jeho výkony, na které, samo sebou, nedopadají sluneční paprsky. Na paškál se dostaly i Diovy zálety, a nebýt Amora, hádali by se snad dodnes. |
Na půdě celého Řecka se nese zvěst. Bohové, které z našich měst je nelsilnější? V mnohém z nich sídlí velcí rekové, jejichž hrdinské činy je proslavily. Kdo z nich je však nejlepší?
V daleké Kolchidě dlí velké bohatství – symbol věrnosti, síly a moci. Zlatý beran, kterého poslala bohyně oblak, aby zachránila své děti před krutou smrtí, nesl plujíc oblohou obě děti do bezpečí. Však dcera její Hellé neudržela se při dlouhém letu a pohltilo ji širé moře. To syn Fríxos doputoval šťastně až do Kolchidy.
Z vděčnosti bohům za záchranu obětoval Frixos berana a tamnímu králi pak za vlídné přijetí daroval jeho zlaté rouno. Od té doby hlídá rouno bezpečí a sílu Kolchidy, přibyto zlatými hřeby na rozložitém dubu a pod ochranou mocného draka, který oka na okamžik nezamhouří a stráženo dvěma býky s kovem zesílenými kopyty.
Velká moc je v rouně zlatém. Toho kdo rouno má královská moc neopouští, jeho síla se neztenčí a bohatství pokladnic neubývá.
Volá Iáson smělý: „Rekové celého Řecka, které město se bude pyšnit jeho krásou? Théby, Mykény či Athény?“
|
|